Olive Tour - Poznávací / tématické zájezdy do Izraele
Olive Tour - Poznávací / tématické zájezdy do Izraele
Úvod
Zájezdy
Přednášky
Další nabídky
Před odletem
Encyklopedie
Blog
O nás
Odkazy
Kontakt


Blog
Jak je v Izraeli bezpečno?19.07.2016 22:06:29

Otázka, která zajímá každého, kdo jede do Izraele poprvé. V okamžiku, kdy oznámí svému okolí záměr navštívit tuto zemi, strhne se obvykle lavina protestů ze všech stran - od mírně hysterických přes argumentační až po řeči typu: "Jeď si kam chceš, ale nejprve napiš poslední vůli v můj prospěch..."

Není ani divu - mediální obraz Izraele potažmo Blízkého Východu opravdu mnoho důvodů k pocitu bezpečí nedává.

O to větší je překvapení lidí, kteří do Izraele přiletí. Už samotné moderní letiště působí uvolněným dojmem a jakmile se člověk dostane do Tel Avivu, Jeruzaléma nebo některého z dalších izraelských měst, strach o bezpečí rychle mizí. Svoboda, klid a spokojení lidé - to je nejčastější pocit z izraelských měst. Nebýt vojenských hlídek v ulicích a kontrolních stanovišť na silnicích, měl by člověk pocit, že je v nejmírumilovnější zemi světa.

Právě vojenská přítomnost je daní za bezpečí, které izraelský stát svým občanům i zahraničním návštěvníkům zaručuje. Izrael je již téměř 70 let ohrožován svými arabskými sousedy a za tu dobu vyvinul téměř dokonalá bezpečnostní opatření, která snížila rizika téměř na nulu. Často s oblibou říkám, že Izrael je mnohem bezpečnější než Evropa i Česká republika. Nedokáži si představit, ve kterém městském parku u nás doma bych byl ochoten strávit noc spánkem na lavičce nebo na trávníku s větším obnosem peněz v kapse. V Izraeli mám takovou zkušenost opakovaně a vždy zcela bez problémů. Běžná kriminalita zde prakticky neexistuje - s výjimkou kapesních krádeží na ulici v davu. V tom vynikají malí arabští kluci. Ale to je vše. Žádné přepadení, žádné loupeže, žádná znásilnění - to tam opravdu neznají. 

Jejich problémem jsou politicky motivované útoky arabských radikálů na vojáky, policisty nebo Židy jako takové. Drtivou většinu z nich zastaví včas právě zmiňovaná bezpečnostní opatření v kombinaci s vynikající zpravodajskou službou.  A navíc tyto útoky se cíleně vyhýbají cizincům - každý zasažený cizinec by byl špatnou vizitkou pro Palestince, kteří se útoky snaží něco prosadit. Turista je v Izraeli přísně chráněná zvěř - pro obě strany barikády. Kromě toho, pokud se nějaký útok provede, tak k němu dochází většinou v místech, kam se běžný návštěvník ani nedostane - v okolí izraelských osad na území nárokovaném Palestinou (tzv. Západní břeh Jordánu) nebo v okolí arabských sídlišť na periférii Izraele.

V současné době bych se mnohem více bál cestovat do západní Evropy, do Itálie nebo do Řecka, než do Izraele.

V Jordánsku je situace ještě bezpečnější - tam Židé nežijí, proto tam nedochází ani k žádným pokusům o atentát.

A možná ještě jedna poznámka, která souvisí s naší další destinací - Etiopií - tam je tak bezpečno, že i po půlnoci běžně potkáte na ulicích osamělé ženy i mladá děvčata beze špetky jakéhokoliv strachu. A nikdy jsem ani já neměl pocit jakéhokoliv ohrožení - všude okolo jsou jenom milí a přátelští lidé, ochotní vám pomoci. Zřejmě to bude tím, že se jedná o křesťanskou zemi s židovskými kořeny :-)

Copyright Olive Tour s.r.o. 2019